معرفی-INTRODUCE

اینجانب بر ان شدم تا ابتدا معرفی هائی از قلات را که در متون و ادبیات داخل و خارج از کشور  مانند لغت نامه علامه دهخدا و دائرة المعارف انگایسی wikipedia موجود میباشد را ارائه و سپس به معرفی شخصی و کنونی ان که مبتنی بر واقعیات روز میباشد بپردازم، لذا گاهآ این متون ممکن است بسیار قدیمی باشد.که به مرور اطلاعات به روز تقدیم خواهد شد و همچنین متذکر میشوم که عکسهای منتشر شده در این وبلاگ منحصرآ متعلق به اینجانب نمی باشد که صادقانه از کلیه کسانی که موجب فراهم امدن امکان شناساندن تمدن قلات به هموطنانمان شده است تشکر و قدر دانی میگردد.

قلات-ghalat

لغت نامه علامه دهخدا . [ ق َ ] (اِخ ) ده بزرگی است از دهستان حومه ٔ بخش مرکزی شهرستان شیراز واقعدر 33 هزارگزی شمال باختر شیراز و 4 هزارگزی شوسه ٔ شیراز به اردکان . موقع جغرافیائی آن کوهستانی و هوای آن سردسیری است . سکنه ٔ آن 2807 تن می باشد. آب آن ازچشمه و محصول آن غلات و صیفی ، میوه جات و شغل اهالی زراعت ، باغداری و کسب است . این ده 2 باب دبستان و معدن سنگ گچ دارد. راه آن فرعی است ، و تفرجگاه تابستانی اهالی شیراز است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).


Qelat (wikipidia)-(also known as Qalāt, Qelāt, Qalat or Ghalat, Persian:  ‎) is a village in Fārs Province, Iran.

This village is located 34 km from Shiraz.

There is a church called the Glory of Christ in the village. This building has survived from the Qajar period and is surrounded by charming gardens.[1

'قلات (ویکیپدیا فارسی)نام روستایی است که در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز و در منطقه‌ای با صفا وکوهپایه‌ای در کنار چشمه‌ای زیبا و در انبوهی از درختان و باغهای سر سبز قرار دارد. مردم این روستا با زندگی نیم سنتی به کشاورزی و دامداری و باغداری و بعضی‌ها به کسب و کار و حرفهٔ گیوه بافی مشغول هستند گویش مردم این روستا بازماندهٔ فارسی میانه جنوب غربی است.[۱].

در این روستا بناهایی وجود دارد که قابل ضبط و حفظ می‌باشد از جمله کلیسای روستا است که این کلیسا توسط مسیونرهای مذهبی بین دو جنگ جهانی اول و دوم ایجادشده که دیوار خارجی آن در شرف تخریب است.[۲] از آثار به جا مانده دیگر حمامی است که پیرمردان قدیمی معتقدند سعدی در آن استحمام کرده که آن هم در آستانه خراب شدن است .[۳].

ابزار بوکمارک

این صفحه را به اشتراک بگذارید

/ 0 نظر / 101 بازدید